Češi si nechají líbit nesmyslný předplacený poplatek
28. 04. 2024

Češi si nechají líbit nesmyslný předplacený poplatek

Jak se platí poplatky v normálních zemích?

Způsobů investování je mnoho, ten nejjednodušší je skrze investiční fondy. Ať již to jsou běžné podílové fondy nebo speciální penzijní fondy (definované zákonem o doplňkovém penzijním spoření), vše funguje na stejném principu. Klient jednorázově nebo pravidelně zašle fondu peníze a místo nich získá podíl na majetku fondu. Jak se zhodnocuje majetek fondu (akcie, dluhopisy, ETF atd.), tak se také zhodnocuje podíl klienta.

Správa fondu něco stojí, a tak u nás i ve světě existují dva základní typy poplatkůVstupní (nákupní) poplatek a správcovský poplatek. Vstupní poplatek se platí procentem z investované částky, například u akciových fondů by měl být nejlépe do 5 %. Pokud klient investuje 1000 Kč, strhne se v případě poplatku 5 % částka 50 Kč a teprve za zbylých 950 Kč se nakoupí podíl na majetku fondu.

Čím nižší poplatek, tím více se investuje a tím větší bude hodnota na konci spoření. Jaká je nejlepší hodnota vstupního poplatku? No přece nula. Ve světě se běžně nabízí možnost investování bez vstupního poplatku a všechny odměny se pokryjí pouze z druhého (správcovského) poplatku.

Jak se platí poplatky v Česku?

U nás zatím není nabídka investování bez vstupního poplatku široká a pokud investor chce využít širší portfolio produktů, ne vždy se vstupnímu poplatku vyhne. I zde jsou ale velké rozdíly. 

A teď přijde slíbená investiční záhada. Zejména společnosti s vysokým vstupním poplatkem nabízí klientům „výhodnou“ nabídku. Pokud zaplatí vstupní poplatek dopředu, dostanou na něj slevu. Ano, připomíná to slavnou větu „Nechci slevu zadarmo“ z povídky Šimka a Grossmanna.

Jak může ale klient vědět, kolik by na poplatku zaplatil? Samozřejmě to neví, nikdo budoucnost nezná a neví, jak bude investovat za 5 let. Ale investiční společnost to ví za klienta. Prostě mu řekne: je ti 30 let, budeš investovat do 65 let a to znamená 35 let. Měsíčně chceš investovat (například) 2 000 Kč a to za 35 let je celková suma 840 000 Kč. A poplatek za celou dobu bude 42 000 Kč. A my jsme hodní a dáme ti slevu 10 %, a tak poplatek bude jen 37 800 Kč.

Pokud klient podlehne této „reklamní návnadě“, má smůlu. Dokud nezaplatí celý předplacený poplatek, investiční společnost mu nezainvestuje ani korunu a všechny zaslané peníze použije na úhradu poplatku. A protože takový systém už byl viditelně nestydatý, vylepšily ho některé společnosti tím, že alespoň malou část z prvních plateb (např. 30 %) investují a zbytek (70 %) platby používají na úhradu poplatku. Je to zhruba tak lepší, jako když člověk nepřijde o obě oči najednou, ale pouze o jedno a až po roce o druhé.

Hlavní problémy předplaceného poplatku

Existují hned tři důvody, proč nezávislí odborníci varují před předplaceným poplatkem:

  1. Jakmile klient zaplatí předplacený poplatek na 10, 20 nebo 30 let, už nikdy od investiční společnosti nedostane peníze zpět. V průběhu investování může klient zjistit, že jsou zde výhodnější investiční nabídky. Platí totiž, že společnosti používající předplacený poplatek často účtují i vysoké správcovské poplatky. A když to klient zjistí a jde investovat jinam, předplacený poplatek už mu společnost nevrátí. Je to jako předplatit si Spotify na 20 let dopředu a po určité době již žádnou hudbu neposlouchat.
  2. I když klient dostane na předplacený poplatek slevu, na konci může mít méně než kdyby platit normální průběžný poplatek s každou investicí. Jak je to možné? Tím, že se na začátku jeho peníze neinvestují celé nebo z větší části, klient ve skutečnosti investuje kratší dobu a na konci dostane méně. Prostě složené úročení funguje pouze, když se investuje a ne, když se platí poplatky.
  3. Zejména předplacené poplatky u DIPu (dlouhodobého investičního produktu) jsou zcela nesmyslné. Pro spoření na penzi a maximální daňový odpočet lze použít DPS (doplňkové penzijní spoření). Tento produkt má poplatky regulované zákonem a jakýkoliv vstupní poplatek je zakázaný. Je hloupost pro daňové odpočty využívat produkt, který je horší než DPS. A produkty s předplaceným poplatkem jsou prakticky vždy horší.
 

Historie se opakuje. Bohužel

Před 20 lety začala éra tzv. investičního pojištění. Pojišťovny nabídly klientům „nový moderní inovativní“ produkt s vysokým výnosem. Boom nastal s daňovými výhodami pro životní pojištění. Místo toho, aby se klienti dívali na poplatky, pouze se nechali unést úsporou na daních, modelovaným vývojem a už se viděli jako milionáři. Teprve následně zjistili, že poplatky jsou tak obrovské, že první dva roky se jim neinvestuje ani koruna.

Situace došla dokonce tak daleko, že zákonodárce musel pojišťovnám nařídit rozložit poplatky rovnoměrně do prvních 5 let. Nic se tím samozřejmě nevyřešilo, celkové poplatky zůstaly stejné nebo dokonce ještě vzrostly. V současnosti si investiční pojištění jako investici pořizují pouze lidé, kteří financím nerozumí a nevědí, že je zde mnohem lepší a výhodnější řešení.

Historie se opakuje. To, co bylo nevýhodné a předražené investiční pojištění před lety, je u investování předplacený poplatek. Každý, kdo umí počítat do pěti, se mu obloukem vyhne. A bude z dálky sledovat, zda v budoucnu přijdou hromadné žaloby na produkty s předplaceným poplatkem. Už jen proto, že se nejedná o odborné jednání ve prospěch klientů a nezohledňuje budoucí potřeby zákazníků.

Pokud máte jakékoliv otázky nebo potřebujete pomoci s vaším investičním plánem, neváhejte mne kontaktovat prostřednictvím stránky s kontaktními údaji. Nezapomeňte, že vaše investice mají plnit vaše sny. Hledejte partnera, který vám pomůže si cestu k vašim snům zkrátit.

 
 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI SPRÁVĚ MAJETKU

zpracováním osobních údajů