Sjezdovky volají: Nezapomeňte na cestovní pojištění
05. 12. 2023

Sjezdovky volají: Nezapomeňte na cestovní pojištění

S blížící se lyžařskou sezónou je důležité myslet nejen na své vybavení, skvělá lyžařská střediska a hezké počasí, ale také na správné cestovní pojištění. Tento článek vám poskytne užitečné informace o tom, proč je cestovní pojištění při lyžování v zahraničí důležité a na co při jeho sjednání nezapomenout. Zjistěte, jak může cestovní pojištění ochránit nejen vaše zdraví, ale i finance a poskytnout vám klidnou a bezstarostnou lyžařskou dovolenou. 

Základy cestovního pojištění: Co byste měli vědět před odjezdem na lyže

Příprava na lyžařskou dovolenou zahrnuje více než jen výběr destinace a balení vybavení. Zahrnuje také pečlivé zvážení vašeho cestovního pojištění. To může být rozhodující nejen pro vaše zdraví, ale především pro vaši peněženku. Mnoho lyžařů předpokládá, že je dostatečné jejich zdravotní pojištění. To ale ve skutečnosti nemusí pokrývat určité lékařské služby především v nestátních zdravotnických zařízeních, spoluúčasti či převoz nemocného zpět do ČR. Tyto náklady se často pohybují ve vyšších desítkách tisíc korun. 

Důležitý je výběr pojištění, které odpovídá vašim konkrétním potřebám, destinaci a činnostem, kterým se plánujete věnovat. Zvažte limity pojistného krytí a rozsah pokrytí, které by mělo zahrnovat nejen zdravotní péči, ale také náklady spojené se záchrannými službami, návratem domů mimo plánovaný termín, ztrátou vybavení a odpovědností za způsobené škody.

Je třeba vzít v úvahu specifika destinace. Například v některých zemích mohou být lékařské náklady výrazně vyšší než doma. Například ve Švýcarsku jsou náklady na zdravotní péči třikrát větší než v Česku. Vysoké náklady na zdravotní péči jsou také v Rakousku, Německu a Francii. Například ošetření hlavy po pádu na lyžích ve Francii vyjde až na 1,5 milionu korun. Pokud si zlomíte loket v Rakousku, přesáhnou náklady 200 tisíc korun. Pokud si byť jen na Slovensku rozbijete hlavu a upadnete do kómatu, mohou se náklady vyšplhat až na čtyři miliony korun. V takových případech je důležité mít pojištění s vyšším limitem krytí.

Stejně tak je důležité zkontrolovat, zda pojištění pokrývá specifické aktivity. Pokud plánujete lyžovat v extrémních podmínkách nebo se věnovat freeridu mimo vyznačené sjezdovky, je důležité zajistit, aby vaše pojištění tuto činnost pokrývalo. Mnohé standardní smlouvy vylučují takové aktivity, proto je nutné tyto činnosti připojistit.

Součástí vašeho cestovního pojištění budou i asistenční služby v případě nouze. Tyto vám pomohou například s organizací lékařského ošetření, převozem do nemocnice, tlumočením při komunikaci s lékařem či policií nebo dokonce s organizací převozu zpět do České republiky. Správně zvolené cestovní pojištění vám poskytne nejen finanční ochranu, ale především klid, umožňující vám plně se věnovat radostem z lyžování.

Specifika pojištění pro lyžaře: Od zdravotní péče po záchranu na svahu

Lyžování jako sport s sebou nese specifická rizika, která by měla být pokryta vaším cestovním pojištěním. Kromě základního zdravotního pojištění, které pokrývá standardní lékařskou péči, zahrnuje i pokrytí nákladů spojených s vyhledáním záchranných služeb, včetně letecké záchrany, která je v mnoha lyžařských oblastech nezbytná a může být velmi nákladná.

Dalším důležitým aspektem je pojištění proti ztrátě nebo poškození lyžařského vybavení. Ať už si vybavení půjčujete nebo máte vlastní, jeho ztráta nebo poškození může být nejen nepříjemná, ale také drahá. Pojištění může pokrýt náklady na náhradu nebo opravu vybavení, což vám umožní pokračovat ve vaší dovolené bez větších finančních ztrát.

Kromě toho můžete zvážit pojištění proti zrušení cesty. To se může hodit, pokud se nemůžete zúčastnit plánované lyžařské dovolené z důvodů, jako je nemoc, úmrtí v rodině či škoda velkého rozsahu na vašem majetku, nebo pokud musíte cestu předčasně ukončit. Toto pojištění může pokrývat náklady na nevyužité ubytování a další rezervované služby, které již nelze zrušit bez poplatků.

Pojištění odpovědnosti a další doporučená připojištění

Jednou z nejvýznamnějších částí cestovního pojištění pro lyžaře je pojištění odpovědnosti. Toto pojištění je zásadní, protože chrání před finančními nároky, pokud způsobíte úraz jinému lyžaři nebo zničíte cizí majetek. Pokud například při lyžování ve Francii způsobíte někomu jinému zranění, mohou jít výdaje do milionů korun. Léčení bývají dlouhá a cizinci často požadují kromě nákladů na zdravotní péči také úhradu ušlého zisku. V některých zemích, jako je Itálie, je toto pojištění na sjezdovkách dokonce povinné.

Kromě pojištění odpovědnosti je vhodné zvážit připojištění, které poskytuje ochranu v širším rozsahu situací. Patří sem například pojištění proti právním nákladům, které může být užitečné v případě právních sporů nebo nejasností ohledně úrazu na svahu. 

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo potřebujete pomoci s výběrem ideálního cestovního pojištění pro vaši příští lyžařskou dovolenou, neváhejte mě kontaktovat.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI SPRÁVĚ MAJETKU

zpracováním osobních údajů